השקה:"ג'וני הרקוב ומלכת הצמרמורת"

3 ביולי, 2014
מאת טל מאירי

_
תמונ777ה

כמה ימים אחרי שיצא "ג'וני הרקוב ומלכת הצמרמורת" לחנויות כבר רכשתי אותו. כעבור שעות ספורות כשאני ספונה בספה, הייתי בחציו של הספר כשאני מבטלת את התכניות שעשיתי לאותו ערב שישי. רציתי להישאר בתוך המילים והסיפורים שנורו מהספר באופן רהוט ומלא רגש.

"החיפוש מסתיים עם התאהבות ממבט ראשון – המבט הבוהה, הריק, של ג'וני רוטן (ונינה האגן), המחזיר אלינו באפקט מראה את השעמום והריקנות והניכור שלנו. מבט שהוא סמל פופ: תמצות, זיקוק, הגברה, הקצנה טקסית של מה שהרגשנו באופן יומיומי, בנאלי, מבוזר, לא מנוסח. הפיכת הרגש מסביל לפעיל, מעלוב ורדוף להרואי ומכונן. והנה חוזרת התחושה האבודה מילדות: שייכות, הזדהות ללא מילים. האוטופיה המתנוצצת בשמש מבליחה, מרצדת, נעלמת ולפתע מגלה את עצמה מחדש, מהדהדת בדיוק את הכעס שנאצר בפנים בשנים שבה הסתירה את פניה.
כך הצטרפתי לפלג אבוד במיוחד, תמוה במיוחד, של דור בין-כיסאות שהתבגר על רקע גסיסת האוטופיה הציונית, קצת לפני שהריק התמלא בגיוס הצרכני. פלג מופלג וקיצוני, ומשום כך הקונטרסטי ביותר בהשתקפות המראה שהעמיד אל מול מות האוטופיה: הפאנק הישראלי".

איור: אבי פיטשון

איור: אבי פיטשון

אז כן, זה היה מסע אינטנסיבי בזמן שנעמד בשערי ההווה. אבי פישטון בספר הביכורים שלו, כותב בחדות ובכנות משירה מבט במספר אספקטים משמעותיים של תרבות המוזיקה והאמנות בשוליי הקונפורמיזם הישראלי, בתרבות הנגד – נגד הישראליות. החיפוש אחר מולדת תרבותית אחרת נטולת צבא וחזון ציוני, תחושת שוני תמידית, חקירה של מוזיקה ותרבות במדינה פרובינציאלית, המאבק הכל-כך אישי של השאלות מול הציונות, הצבא, הפערים התרבותיים, הפערים הפוליטיים, מלחמת לבנון ואבא ואמא שלא מבינים למה אתה כל כך נגד המדינה. פיטשון תוך שהוא מתעד את קורות חייו, מנתח ומפרק באופן תרבותי, פילוסופי, חברתי והיסטורי את הגורמים והסיבות של תרבות נגד שלא הרגישה ועודה לא מרגישה שייכת לנרטיבים הכפויים שמדינת ישראל לא חדלה מלהמטיר. תרבות שחיה בארץ, מביטה לשם בעיניים מעריצות ודומעות אך גם רוצה ומנסה ליצור פה.
וזהו סיפור התבגרות. סיפור התבגרות שמתאר בדייקנות רגעים ומצבים מכמירי לב באותו גיהינום של מתבגרים מקובלים ולא מקובלים, בתולים ולא בתולים. ובתוך העלילה התיעודית והאישית של פיטשון עולה גם מסמך מקומי על אופן החקירה השונה של מוזיקה ותרבות לפני עידן הרשת, ה-MP3 והאינפורמציה האינסופית והנגישה. כשכל תקליט או קסטה שהשגת בזעת אפייך מתנגן בחדר ימים ושבועות עד שתקנה את הבא ואתה לומד אותו בעל-פה ותחליף עם חברים ותזמין את הבחורה הכי יפה בכיתה לשמוע אצלך תקליטים.

איור: אבי פיטשון

איור: אבי פיטשון

השקת הספר "ג'וני הרקוב ומלכת הצמרמורת"  תתפצל בין שתי האוגנדות: אוגנדה ת"א בחמישי 3/7/14, בשעה 21:00, ואוגנדה י-ם בשישי 18/7/14 בצהרים

את ההשקה תלווה תערוכת איורים של להקות ילדות פיקטיביות, פרי עטו של פיטשוןתגובות: